Visit the Minnesota AFL-CIO Labor Pavilion at the Minnesota State Fair. We’re located at the corner of Dan Patch and Cooper and are open from 8am to 8pm. Stop by to chat with members of Minnesota unions, win prizes, watch demonstrations, and listen to union musicians.
Union Bingo
New this year: Download this bingo card (or pick one up at the Labor Pavilion). Take a picture of each item in the boxes, get a bingo and then return to the Minnesota AFL-CIO Pavilion to get your prize. Please also post your pictures to your social media using the hashtags #1U & #MNSTATEFAIR
Thursday, August 23
Stage Sponsored by UFCW Local 1189
Host: Eric “Pogi” Sumangil
10am – Cornbread Harris
5pm – Daryl Boudreaux
Friday, August 24
Stage Sponsored by OPEIU Local 12
Host: Mathias Anderson
11am & 1pm – Demonstration from the University of Minnesota Raptor Center
5pm – Steve Clarke & the Working Stiffs
Saturday, August 25
Stage Sponsored by the Minnesota Nurses Association
Host: JP Fitzgibbons
11am – Twin Cities Labor Chorus
Noon – Patrick Henry HS Elite Step Team
1pm – Greater Twin Cities Youth Symphonies with Roderick Phipps-Kettlewell
5pm – Radio Joe and the Jazzbos
Sunday, August 26
Stage Sponsored by Minnesota LECET
Host: Elena Glass
10:30 & 12:30 – Cake Decorating Demos with UFCW Locals 653 & 1189
1:30pm – Dean Magraw, Pat Donohue, & Dan Newton
5pm – Charanga Tropical
Monday, August 27
Stage Sponsored by Pipefitters Local 455
AFL-CIO Community Services/United Way Volunteer Project All Day
Host: Randy Schmelling
10am – Dolce Wind Quintet
1pm – Sue Nelson from the Minnesota Twins with Trevor Haining
5pm – Echoes of Elvis
Tuesday, August 28
Stage Sponsored by ATU Local 1005
Host: Randy Schmelling
10am – “Professor Piano” Jim Shannon
11am – Veterans Chorus with Charlie Maguire
5pm – Maryann & the Money Makers
Wednesday, August 29
Stage Sponsored by Laborers of Minnesota & North Dakota
Host: Brad Beahen
10am & Noon – Big Bob Scoggin
11am – IBEW Pipe Bending Demo
5pm – Raymond Berg
Thursday, August 30
Stage Co-sponsored by Roofers & Waterproofers Local 96 & Plumbers & Gasfitters Local 34
Host: Barry ZeVan
5pm – Explosion Big Band
Friday, August 31
Stage Co-sponsored by American Income Life & the Southeast Area Labor Council
Host: Randy Schmelling
5pm – Paul Metsa & Friends
Saturday, September 1
Stage Co-sponsored by BCTGM Local 22 & SMART Minnesota Transportation Division
Host: Ann Michels
5pm – Joey Phillips Band
Sunday, September 2
Host: Erin Schwab
1:30pm – Debbie Schreyer -Banjo & Tom Owens
5pm – Scott Dercks & Dorothy Doring
Monday, September 3
Labor Day
Host: Paul Coate
10am – Cornbread Harris
Noon – Twin Cities Labor Chorus
1pm – Below Zero
Special thanks to the stagehands of IATSE Local 13 for donating their labor and equipment.
Thank you to our Stage Supporters:
Twin Cities PDC – APWU Local 7019
Central Minnesota Building Trades Council
Minnesota Postal Workers